Sccm – Automatic Deployment Rule Oluşturma

Bu yazıda Windows Server 2019 için otomatik dağıtım kuralı oluşturacağız. Automatic Deployment Rule kısaca ADR kullanarak yazılım güncellemelerini otomatik hale getireceğiz. .

ADR kullanarak aylık yazılım güncellemelerinizi dağıtmak için kural oluşturabilirsiniz. Kural her çalıştığında yeni bir yazılım güncelleme grubuna yazılım güncellemeleri eklenebilir. Mevcut bir gruba yazılım güncellemesi eklendiğinde kural gruptan tüm güncellemeleri kaldırır. Ardından, tanımladığınız kriterleri karşılayan güncellemeleri gruba ekler.

ADR içerinde oluşturulan grupları aynı anda veya üst üste çalışmamaları için boşluk bırakın. Bu yükü yayar ve ara sıra meydana gelen veritabanı ve indirme sorunlarını minimize eder.

ADR’yi oluşturmak oldukça kolay bir işlemdir.

SCCM konsolunuzu açın Software Library-Deployment Packages-Create Automatic Deployment Rule alanı tıklanır.

ADR Wizard ile kural oluşturmaya başlıyoruz.

Collection alanı ile uygulamayı dağıtacağımız device’yi belirliyoruz. ADR işlemine başlamadan önce katagori bazlı collection oluşturdum. Bu işlem için SCCM Device Collections Oluşturma yazımı inceleyebilirsiniz.

Açılan pencerede Next diyerek devam ediyoruz.

Aşağıdaki seçeneklerde dağıtıma dahil edilecek güncellemelere filtre uygulayacağız.

Update dağıtımı için zaman ayarını yapıyoruz.

Gönderilen güncellemelerin kural çalıştıktan sonra kullanım ve yükleme zamanını belirliyoruz. Burada As soon as possible diyerek hemen kullanıma sunabilirsiniz.

Sunucu ve Clientlerin restart ayarlarını tanımlıyoruz. Uygulanan ayar ile sunucu ve clientların restart etmesini engelliyoruz.

Uyarıların aktif edildiği alandır. Next diyerek devam edilir.

Mevcutta oluşturulan deployment paket varsa Select a deployment package seçeneği ile ilerlenir. Yeni paket dağıtımı oluşturacağımız için Create a new deployment packege seçeneği ile devam ediyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken Package Source alanı içerisinde yetkilendirmelerin doğru ayarlanmasıdır. Diğer cihazların ilgili alana erişebilir olmasıdır.

Dağıtım yapacak DP ‘ler seçilir.

Güncellemelerin indirileceği alan seçiliyor.

Download ayarları belirlenir. Next diyerek devam edilir.

Automatic Deployment Rule kurulumu tamamlanmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir